Program

Program Vědecké konference

Datum konání: 26.–27. 4. 2017

Místo konání: Pelouchova posluchárna a její předsálí v Žížale v areálu 2. lékařské fakulty na Plzeňské, Plzeňská 130/221

Podrobný vědecký program v pdf naleznete zde.

středa

26. 4.

10.30

Zahájení

Pelouchova posluchárna

děkan Vladimír Komárek, proděkan pro vědu a výzkum Jan Trka

 

10.40

Hlavní host Jiří Šponer (Biofyzikální ústav AV ČR): Přišel život z Vesmíru?

Pelouchova posluchárna

 

11.30

Sekce Mirka Dušína

Pelouchova posluchárna

 

12.20

Vyzvaný řečník Marek Babjuk: Aktuální pohled na léčbu nádorů močového měchýře

Pelouchova posluchárna

 

12.40

až 13.30

Losnova posterová sekce/občerstvení

předsálí v Žížale

 

13.30

Motolský speciál EKG O Lásce a Úrazech

Motolský speciál literárního kabaretu Igora MalijevskéhoJaroslava Rudiše bude letos věnován lásce a úrazům. Autoři ke své tématické přednášce přizvali básníka, nositele ceny Jiřího Ortena a odborníka na danou problematiku Jana Těsnohlídka ml. Hraje Lenka Dusilová.

Pelouchova posluchárna

 

14.30

Vyzvaný řečník Josef Veselka: Deset důvodů, proč mít rád klinickým výzkum, i když ho zatím neznám

Pelouchova posluchárna

 

14.50

Červenáčkova sekce

Pelouchova posluchárna

 

16.00

Motolská míle

areál v okolí Žížaly

čtvrtek

27. 4.

   
 

9.30

Workshop Jana Tleskače: Curriculum Reform

Sarah Leupen

Moderuje Petr Marusič

Pelouchova posluchárna

 

10.30

Hlavní host Hynek Wichterle (Columbia University, New York): Making and Breaking Spinal Motor Neurons:  From Stem Cells to ‘ALS in a Dish’

Pelouchova posluchárna

 

11.15

Sekce Jarky Metelky

Pelouchova posluchárna

 

12.05

Vyzvaný řečník Petra Laššuthová: Využití genomických metod v diagnostice dědičných neurologických onemocnění

Pelouchova posluchárna

 

12.25

až 13.15

Mažňákova posterová sekce/občerstvení

předsálí v Žížale

 

13.15

Workshop Jindry Hojera: Úspěchy a úrazy v postgraduálním studiu

Absolventi 2. LF, kteří se rozhodli pro doktorské studium v biomedicíně, komentují své dobré i špatné zkušenosti a zážitky – aneb co napodobit a čemu se vyhnout?

Barbora East, Klára RoženkováMichael Svatoň

Moderuje Jan Trka

Pelouchova posluchárna

 

14.00

Vyzvaný řečník Tomáš Kalina: Celebrity mezi bílými krvinkami

Pelouchova posluchárna

 

14.20

Rychlonožkova sekce

Pelouchova posluchárna

Program Noci fakulty

čtvrtek 27. 4. 18.00 Zahájení Noci fakulty
   
Šachová partie s děkanem

Myslíš si, že na to máš? Že porazíš děkana v partii této královské hry? A nebudeš na to sám, protože prof. Komárek bude hrát se všemi protivníky najednou. Ale i kdybys na to měl, můžeš si dovolit ho porazit? Přihlašování na Facebooku události.

místnost 111

   
Gynekologický trenažer

Díky projektu „Tady jde o ženy“, který je zaměřený na gynekologickou problematiku, si budete moci vyzkoušet některá základní gynekologická vyšetření na speciálním trenažeru získaném z grantu nadace O2. Trenažer je mimo tuto příležitost určen pouze pro vybrané zájemce o gynekologii, proto neváhejte a přijďte se podívat!

místnost 112

   
Chceme jen kvalitní lékaře! Je to možné?

Kvalitní lékařské vzdělání: Je možné ho v České republice dosáhnout? Jaké jsou historické důvody neefektivity našeho postgraduálního vzdělávání? Je skutečně pravda, že naše pregraduální vzdělávání je tak skvělé, jak se často veřejně tvrdí? Medici často v rámci výuky pouze „podepírají zdi“ nemocnic a skutečnou medicínu se učí teprve po škole. Proč však musí být naše lékařské fakulty tak neefektivní a je možné na tomto systému něco změnit? Budeme hledat odpovědi na to, jak lze v našem prostředí dojít k dobrému lékařskému vzdělání a jak můžeme změnit kvalitu výuky na lékařských fakultách i trénink lékařů po škole.

místnost 109

   
Chirurgické šití

Zajímá vás chirurgie? Chcete si vyzkoušet základní chirurgické dovednosti jako například nácvik uzlení, naučit se jednotlivý steh, pokračovací steh, matracový nebo třeba steh intradermální? Neváhejte a zúčastněte se základního kurzu chirurgického šití. Přihlašování na Facebooku události.

místnost 112

   
Vše, co jste chtěli kdy vědět o architektuře, ale báli jste se zeptat

Protože o anatomii člověka už víte všechno, přijďte si poslechnout zajímavosti z anatomie měst a budov. Přednášet pro vás budou architekti Pavel MahdalVilém Kořený a po své prezentaci budou připraveni vyřešit všechny vaše archiproblémy a zodpovědět jakékoliv dotazy.

místnost 110

  19.30
Opustí psychiatrie ústavy z 19. století? aneb „Escape room“ systému péče o duševně nemocné

Pelouchova posluchárna

Dr. Martin Hollý, ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice, bude hovořit o aktuální situaci v české psychiatrii a jejím srovnání se zahraničím. Přiblíží základní charakteristiky psychických onemocnění, vývoj jejich výskytu v Česku i systémovou změnu poskytované péče. V čem se změní systém pro lidi s duševní nemocí a v čem pro pracovníky. Následuje diskuse, moderuje Tomáš Mikyška.

  21.15
Na cestách s trabantem i bez něj

Pelouchova posluchárna

Zúčastněte se moderované diskuse s Danem Přibáněm, novinářem, režisérem, cestovatelem a vedoucím projektu Transtrabant (např. Trabantem napříč Afrikou, Trabantem až na konec světa...). Zeptat se můžete na jeho zážitky z cest, zkušenosti, pohled na cizí zvyky, kulturu, politiku ve světě atd. Moderuje Tomáš Jelínek.

  22.15
Když si učitel hraje se studentem

respirium

Nebojte se, nejde o žádné dušení studenta na zkoušce, ba naopak! V rámci většího zapojení kultury do Noci fakulty se můžete těšit na společný koncert prof. Miloslava Marela (kytara) a Štěpána Holuba (klavír).

  22.30
Ianua linguarum

Na Motolské míli studenti předvádějí fyzičku, v pořadu Na vlnách inspirace zase hudební talent, ale kde se může předvést literát? V rámci našeho literárního kabaretu Ianua linguarum (Brána jazyků) si budete moci poslechnout autorské práce našich spolužáků, které asi všichni známe: Richarda Bočka, Ondry Lukáče, Tomáše Mikyšky, Andrey Šustrové, Pavla Tatíčka a Martina Vidličky. Večer navíc zpříjemní hudební doprovod Ludmily Koberové.

místnost 110

   
Trénink Time management

Trápí vás, že věčně nic nestíháte? Máte problém seřadit si správně vlastní aktivity? Jste často velice unaveni, a přitom jste pořádně nic neudělali? Zajímalo by vás, jak eliminovat tyto problémy, a zároveň zvýšit svou efektivitu? V tom případě je trénink time managementu právě pro vás! Přijďte na trénink time managementu, který si pro vás připravil Josef Borovka. Přihlašování na Facebooku události.

místnost 112

   
Trénink Public Speaking

Také se vám zvýší tlak a orosí čelo, když máte začít mluvit na veřejnosti? Chtěli byste se naučit, jak nemít strach z vystupování, a dozvědět se pár triků k projevu, který má opravdu grády? To a mnoho dalšího si probereme. Přihlašování na Facebooku události.

Pelouchova posluchárna

   
Workshop Intubace

Máte zájem o akutní medicínu a chtěli byste si nacvičit základní činnosti z intubace? Přihlaste se do našeho workshopu a alumnus 2. lékařské fakulty MUDr. Daniel Suk vám o tom poví víc. Přihlašování na Facebooku události.

místnost 109

  23.30
Pub Quiz

...aneb něco, co u Dr. Vojáka není častým zvykem: půjde totiž o vědomosti! Pětičlenné soutěžní týmy se utkají v bitvě, kde hlavní zbraní bude rychlé uvažování a všeobecný přehled. V duchu sókratovského „Scio me nihil scire“ absolvují všichni několik okruhů záludných otázek, které důkladně provětrají jejich mozkové závity.

Dr. Voják

  celý večer
LAN Party

Bulánci, Counter Strike, Trackmania... také se vám vybavila vaše mladá léta nebo hodiny informatiky na gymplu? Chcete si to znovu připomenout a zahrát si i mnoho dalších klasických her? Tak si vezměte svůj notebook, myš a nabíječku a přijďte si zahrát na LAN party!

místnost 113

   
Deskové hry

Karty proti lidskosti, Bang!, Secret Hitler, Osadníci z Katanu, Česko, Ubongo, Aktivity... Jste v deskovkách mistři a rádi byste to někomu nandali? Předveďte své schopnosti proti ostatním a utkejte se s nimi ve hrách nových i klasických. A že vám některé názvy nic neříkají? Nebojte, budeme mít pravidla a spoustu času na učení.

místnost 111

     

 

 

Vydáno: 11. 3. 2015 / Poslední aktualizace: 23. 4. 2017 / Odpovědná osoba: Mgr. Petr Andreas, Ph.D.