Noc fakulty

Program

Noc fakulty se koná 7. listopadu 2024 v Kampusu Plzeňská, v budovách A, B a C, 17.00–24.00, zahájení 17.30.

Hosté

17.45–19.00

PP

Jaroslav Petr: Desatero pohybů

Pohyby zvířat patří k tomu nejúžasnějšímu, co se v přírodě odehrává. Vážky létají přes oceán z Indie do Mosambiku, i když jejich tělo disponuje zásobou energie na čtyři hodiny nonstop letu. Velryby vorvaňovci se potápějí do tříkilometrových hloubek a pod hladinou stráví skoro čtyři hodiny, přestože by jim už po hodině mělo hrozit utonutí. Pavouci křižáčci používají svou síť jako prak a nechávají se z ní vystřelit na kořist. Mořští ptáci terejové loví ryby střemhlavým pádem z výšky sedmdesát metrů. Do vody dopadají rychlostí kolem sta kilometrů v hodině, a přesto si nesrazí vaz. Zveme vás na malou exkurzi desítkou pohybů živočichů po zemi, ve vzduchu i ve vodě.
O hostovi: prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., je český biolog, bioetik a popularizátor vědy. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, obor zootechnický. Pracuje jako vědecký pracovník Výzkumného ústavu živočišné výroby. Vydal také několik populárně naučných knih.

19.30–20.45

PP

Dominik Stroukal: Čím budeme platit v budoucnosti?

Čím budeme platit v budoucnosti? Jak vznikají peníze a proč to chce někdo měnit? Co je nejpravděpodobnější podoba peněz v blízké budoucnosti? Budeme platit e-korunou nebo digitálním eurem? A jak by to vypadalo? Anebo budou peníze vytvářet firmy, jak se o to pokusila Meta? A budeme k placení těmito penězi používat jako dnes hotovost, karty a telefony? Anebo budeme platit biometrií či snad čipy v tělech?
O hostovi: Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D., je ekonom, odborník na kryptoměny a garant oboru Digitální ekonomika na Metropolitní univerzitě Praha. Je také členem Národní ekonomické rady vlády a vydal několik knih. Slyšet ho můžete i v podcastu Ve vatě.

19.30–20.45

A303

Jan Hornát: Polarizovaná společnost rozhodla: Co čeká Spojené státy po prezidentských volbách?

Jak se projevila politická a společenská polarizace v amerických prezidentských volbách 2024 a jaké nové dělící linie se objevily? Proč Republikánská strana opět vsadila na Trumpa a Demokratická na Harrisovou? A co nyní čeká nejen Spojené státy po rozporuplném volebním období? Přednáška zasadí současné volební dění do hlubšího společensko-politického kontextu a pohlédne do budoucích politických plánů vítěze voleb.
O hostovi: PhDr. Jan Hornát, Ph.D., působí jako vedoucí Katedry severoamerických studií IMS FSV UK od dubna 2019. V současnosti se zaměřuje zejména na americkou zahraniční politiku a transatlantické vztahy. Současně působí jako výzkumný pracovník při univerzitním centru Peace Research Center Prague a od roku 2022 je stipendistou Fulbright-Masarykova programu na School of Public and International Affairs při North Carolina State University.

19.30–20.45

A305

Štěpán Kubišta: Kultura nestátní, neměstská, nekamenná, na okraji, nebo za hranou zákonů a předpisů

Jaké to je založit či provozovat kulturní organizace v současné době. Jaké jsou podmínky státu, měst a společnosti? Jaká je vůbec úloha takových institucí ve společnosti?
O hostovi: Zamyšlení a sdílení zkušeností od jednoho ze zakladatelů Nové scény Národního divadla, Jatek78, Fuchsu2, Přístavu 18600, Asociace nezávislých divadel ČR a současného programového kurátora ARCHY+.

21.00–22.15

A303

Ondřej Perušič: Sport mezi společností a politikou

Sport je jedním z fenoménů posledního století. Jeho význam a role, kterou hraje v našem životě, však prošly velmi intenzivní proměnou. Možná i proto v dnešní době sport hledá, jak se postavit k událostem, které sportovní svět dalece přesahují. Přednáška si dává za cíl stručně popsat jeho vývoj a výzvy, jakým dnes (nejen) sportovní svět čelí, se zvláštním důrazem na vzájemné vztahy sportu, politiky a moderní společnosti.
O hostovi: Ondřej Perušič je český plážový volejbalista. Ve dvojici s Davidem Schweinerem se stal mistrem světa v roce 2023 a získal stříbro na mistrovství Evropy roku 2022. Spolu se také zúčastnili olympijských her.

21.00–22.15

PP

Hedvika Hatáková a Sofie Jírová: Slam poetry

Hedvika Hatáková, s pseudonymem Holka postavená na hlavu, je slamující lékařka z Ústavu farmakologie a toxikologie Lékařské fakulty v Plzni, bronzová medailistka v duoslamu za rok 2023, výrazná tvář nové západočeské slamové scény.
O hostech: Slamová komunita zahrnuje okolo stovky aktivních performerů, kteří se před publikem utkávají v recitačních rvačkách o nejvyšší body, anebo jenom nesoutěžně vykládají, co si doma nachystali, anebo to cucaj na místě z palce. Kostýmy a rekvizity se nesmějí. Cizí texty taky ne. Jinak je to jedno a taky to podle toho velmi často vypadá.

22.45–22.45

PP

Redakce Motoláku: Do šuplíku

Ani letos nemůže na noci fakulty chybět prostor pro autorské čtení, recitování, či jiné předvádění své tvorby z hlav našich spolužáků a spolužaček. Přijďte nasát příjemnou atmosféru a poslechnout si, co vlastně vaši kamarádi tvoří doma do šuplíku!

Workshopy

17.45–19.00

B109

Judita Kamlerová: Workshop chirurgického šití

Zveme všechny přátele chirurgických oborů na již tradičně organizovaný kurz šití. Na našem workshopu si vyzkoušíte jak základní, tak pokročilé techniky chirurgického šití. Vedle teoretického úvodu do základních technik bude vyučován nácvik uzlení rukou a kožní sutura na vepřových nožičkách nebo tréninkových modelech kůže.
O hostovi: Judita Kamlerová je studentkou 6. ročníku všeobecného lékařství na 2. lékařské fakultě UK. Na fakultě organizuje Kurzy chirurgických dovedností zaměřené na praktický nácvik chirurgických technik pro zájemce z řad mediků. Kromě toho se na Ústavu anatomie 2. LF UK podílí na výuce studentů 1. ročníku jako lektorka a také je zapojena do několika výzkumných projektů v rámci ústavu.

17.45–19.00, 19.30–20.45

C104

Lektoři kurzů sonografické anatomie 2. LF UK: Workshop ultrasonografické anatomie

Na letošní Noci fakulty se můžete těšit také na kurzy sonografické anatomie. V prvním kurzu v 17.45 Vás provedeme základy sonografického zobrazení struktur krku a břišní dutiny. V druhém kurzu v 19.30 se můžete těšit na sonografickou anatomii srdce a kurz zaměřený na protokoly FAST, eFAST a RUSH. Kurzy vás provedou zkušení lektoři Adam Ulbricht, Adéla Idlbeková, Lea Wittlingerová a Julie Vytřísalová. Těšíme se na Vás v Žížale.
O hostovi: Nová koncepce kurzů sonografické anatomie probíhají na fakultě od začátku tohoto akademického roku. Vznikly z kurzů sonografie, které na fakultě probíhají od roku 2021 pod záštitou Ústavu anatomie 2.LF UK. Kurzy mají na starost Kryštof Haratek a Adam Ulbricht, studenti 2. lékařské fakulty UK se zájmem o ultrazvukovou anatomii.

19.30–20.45

B110

Klára Lisá: Workshop intubace

Zprůchodnění a zajištění dýchacích cest patří mezi život zachraňující úkony. Přijďte si je vyzkoušet na praktický workshop a diskutovat o problémech, se kterými se můžete setkat v praxi. Budeme se věnovat metodám bez pomůcek i těm „nejsofistikovanějším“, tedy samotné intubaci.
O hostovi: MUDr. Klára Lisá je absolventkou 2. lékařské fakulty UK a v současné době pracuje jako lékařka Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Během studia absolvovala stáž na zdravotnické záchranné službě a vyhrála několik simulačních soutěží. Je jednou ze zakládajících členů spolku STEMII, který se věnuje simulační medicíně akutních stavů, a podílí se na výuce studentů 1. a 5. ročníku.

17.45–19.00

C205

Rudolf Brož: Medifyzio – Bolesti zad z pohledu lékaře a fyzioterapeuta

Bolesti pohybového aparátu jsou jednou z nejčastějších příčin navštívení lékaře. Za příčinu bolestí jsou často považovány strukturální změny na páteři nebo postižení nervového systému. Ke zlepšení bolestí však většinou dochází i beze změny strukturálního nálezu. V rámci workshopu se pokusíme nahlédnout na tuto problematiku okem fyzioterapeuta.
O hostovi: Ondřej Papáček je studentem magisterského studijního programu v oboru fyzioterapie na 2. LF UK. V rámci fyzioterapie se věnuje různým směrům, nejvíce se však zajímá o neurofyziologii a její využití v praxi. Ve volném čase ho nejspíš potkáte v posilovně, na horách nebo na koncertu.

Doprovodný program

17.30
Fakultní sbor Chorion: zahajovací minikoncert

Pěvecký sbor Chorion se od svého vzniku na jaře roku 2019 stal již neodmyslitelnou součástí veškerého kulturního dění na fakultě a pravidelně vystupuje na všech velkých akcích. Soubor čítá více než 40 stálých členů, kteří se pod vedením sbormistryně Veroniky Holcové pravidelně schází a rozšiřují svůj repertoár. Sbor se také zúčastnil celostátní přehlídky sborového zpěvu dospělých CHORALIA, ze které si odvezl zlaté pásmo a absolutní vítězství ve své kategorii.

19.00–19.30

Atrium

Vyhlášení Vědecké konference

Předání ocenění.

20.45–21.00

Atrium

Prdlý Kosti: taneční vystoupení

Letos můžete na Noci fakulty přivítat i Prdlý Kosti! Tahle fakultní taneční skupina je s námi už řadu let a tvoří ji více než 20 studentů a studentek Všeobecného lékařství i fyzioterapie napříč všemi ročníky, které spojuje mimo jiné i láska k tanci. V minulosti byli Kosti k vidění pouze na plese ale v poslední době rozšiřují svoji působnost i na další fakultní akce, kam sebou přináší jedinečnou energii a nadšení. Přijďte se nechat na Noci fakulty strhnout do víru tance a světa Prdlých Kostí!

22.15–22.45

Atrium

Tibor Večeřa: koncert

Tibor je u nás na fakultě prvním rokem a pochází z Trenčína. Zahraje akustický set s vlastní tvorbou, která je dle vlastních slov jeho mentální terapie.

17.00–24.00
Deskovky

Máte chvíli volna a chcete se jen tak bavit se spolužáky či přáteli? Poměřte svoje schopnosti nad jednou z deskových her, které vám budou celý večer k dispozici. Máme pro vás třeba Activity, Krycí jména, BANG! a mnoho dalšího.

17.00–24.00
Občerstvení
Banh-mi-ba

Jsme moderní vietnamský street food a našim posláním je rozdávat radost. Naše cesta za tím nejlepším vietnamským jídlem nikdy nekončí. Ochutnejte vietňam plný chutných ingrediencí a čerstvých bylinek. Můžete se těšit na výběr baget, polévku Pho-bo nebo závitky. K pití si budete moct dát víno, pivo, limonády nebo svařák.

Onesip Coffee

I letos vám výbornou kávu nabídnou kluci z Onesip Coffee. Svou útulnou kavárnu z Haštalské ulice si přivezou ve formě originálního pojízdného kavárenského stánku ze staré přetvořené popelnice.

zahájení 17.30–17.45 a pak celý večer

Atrium

Eliška Podzimková: výstava Plešouni

Eliška Podzimková je mladá česká animátorka, ilustrátorka, fotografka a všestranná umělkyně. V roce 2014 absolvovala Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Nejen díky svému profilu na Instagramu @eliskap získala uznání doma i ve světě. Má na kontě např. spot pro Jamieho Olivera, obsazení titulní stránky newyorského deníku Metro, dokreslené fotky pro americký Vogue či články v celosvětových médiích. V Čechách spolupracovala s Tomášem Klusem, Marií Doležalovou, ilustrovala knížku Arnoštova cesta Markéty Pilátové a s nakladatelstvím Albatros vydala unikátně ilustrovaného Malého prince. Spoluvytvořila knižní vydání průvodce Honest Guide s Jankem Rubešem. Pro pražský magistrát připravila projekt PrahART, kde vnáší umění do dopravních prostředků, režírovala spot pro cenu Gratias Tibi pro Člověka v tísni a věnuje se i reklamní tvorbě. V současné době pracuje na seriálu Plešouni pro onkologicky nemocné děti, protože po vlastní zkušenosti ví, že je potřeba k léčbě přistupovat co nejvíce optimisticky a edukativní animovaný seriál by k tomu mohl pomoci. Nově pracuje také na nové autorské výstavě, která spatří světlo světa již na podzim příštího roku.

Poslední aktualizace: 5. 11. 2024 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.