Jaká byla letošní Vědecká konference? Přinášíme přehled vítězů cen, pohled pravidelného návštěvníka a zároveň oblíbeného pedagoga Eduarda Kočárka z Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. LF, názor studentky 4. ročníku všeobecného lékařství Barbory Vakrmanové a bohatou fotogalerii.
Vítězové 2015
Předseda vědeckého výboru VK doc. MUDr. Jan Zuna, Ph.D., a předseda organizačního výboru VK prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D., vyhlásili vítěze Vědecké konference konané 22.–23. 4. 2015.
Ceny za nejlepší přednášku |
|
Roženková Klára |
Genetická a funkční analýza českého souboru pacientů s vrozeným hyperinzulinismem |
Zimmermannová Olga |
Modelování rezistence k tyrozin-kinázovým inhibitorům u TEL/ABL+ akutní lymfoblastické leukémie |
Cena proděkana pro VaV |
|
Krausová Barbora |
Identifikace aminokyselinových zbytků na NMDA receptoru podílejících se na inhibičním působení neurosteroidů |
Ceny za nejlepší poster |
|
Kletečková Lenka |
Neuroprotektivní efekt 3α5β-pregnanolon glutamátu v animálním modelu fokální cerebrální ischemie nezralého mozku |
Labiková Jana |
Pozitivita autoprotilátek proti ostrůvkovým autoantigenům u nediabetických dětí není spojena se změnami frekvence Th1, Th17 a Treg lymfocytů |
Ceny diváků |
|
Pelák Ondřej |
Protektivní znaky kontroly a rizikové faktory CMV reaktivace u pacientů po transplantaci hematopoetických buněk |
Kotrová Michaela |
Predikce relapsu dětské akutní lymfoblastické leukémie na základě detekce minimální reziduální nemoci sekvenováním nové generace |
Pohled pedagoga – pravidelného návštěvníka
Jako pravidelný návštěvník Vědeckých konferencí naší fakulty mohu konstatovat, že i ta letošní potvrdila vysokou, ba stoupající kvalitu vědecké práce na 2. LF. I když jsem nebyl přítomen celému programu, zdálo se mi, že organizační provedení i celková koncepce akce byly bezchybné, proto, stejně jako každý rok, skládám (alespoň virtuálně) hlubokou poklonu organizátorům. Potěšilo mě (a snad to nebyl jen klamný dojem), že letos jsem na konferenci zahlédl ve srovnání s minulými roky výrazně více studentů z nižších ročníků.
Všechny prezentace dosahovaly podle mého názoru velmi dobré obsahové a většinou i formální úrovně, každá mě z nějakého důvodu zaujala a je těžké říci, který příspěvek se mi nejvíce líbil, a který naopak ne. Jako genetika mě samozřejmě potěšil stále vzrůstající význam molekulárně genetických, resp. genomických studií v různých oborech medicíny. Jako pedagog jsem si odnesl opět pár zajímavých inspirací a námětů, které bych rád v určité podobě promítnul do výuky, tak jen doufám, že je při své skleróze nezapomenu.
Přeci jen si ale dovolím několik slov adresné pochvaly. Asi bych měl chválit bezesporu kvalitní přednášky, ale to už za mě určitě udělají jiní, takže odbočím k tomu, co bývá u většiny konferencí odsouváno stranou – totiž postery. Rád bych pochválil vynikající kazuistiku kolegyně Drábové s kolektivem: Nález vzácné formy parciální tetrasomie 3q u dvou pacientů (P-74). Nečiním tak pro to, že kolektiv autorů pochází z našeho ústavu, ani pro svéráznou výzdobu v podobě dvou chromozomálních plyšáků. Na uvedené prezentaci mě kromě zajímavé informace o těchto nepříliš běžných chromozomových aberacích zaujal precizní postup při diagnostice, názorná dokumentace výsledků a po formální stránce přehledné, bezchybné zpracování. Zajímavé byly pro mě také např. postery P-27 a P-28 studující expresi miRNA u pacientů s nádory močového měchýře, resp. přítomnost těchto molekul v moči těchto osob. Přiznám se, že jsem o této problematice dosud mnoho nevěděl. Poslední poster, který bych chtěl adresně pochválit, je P-83 Využití oxidačního poškození DNA v analýze buněčného cyklu pomocí průtokové cytometrie. Zde bych rád ocenil nejen zajímavé téma, ale i fundovanou ústní prezentaci, kterou jsem vyslechl od hlavního autora dr. Jinocha.
Kdybych měl skutečně chválit vše, tento příspěvek by se roztáhl na nepublikovatelný rozsah. Tak si závěrem přece jen dovolím jedno malé postesknutí. V kontrastu s vysokou odbornou úrovní většiny příspěvků je škoda, že téměř žádný nebyl věnován otázkám, které přesahují dnes stále se úžící rámec lékařských a biomedicínských oborů. Samozřejmě zde proběhly zajímavé a inspirující diskuse o atestacích a o problematice financování vědy. Mám však na mysli hlavně etické, sociální, právní a třeba i filosofické otázky týkající se naší práce a tak či onak nás posouvající za horizont našich úzkých specializací a za omezený prostor našich laboratoří a ordinací. Odkazů na tyto problémy bylo v prezentacích opravdu jak šafránu. Snad příště...
RNDr. Eduard Kočárek, Ph.D., Ústav biologie a lékařské genetiky 2. LF UK a FN Motol
Pohled studentky
Rok se s rokem sešel a my měli možnost se zúčastnit dalšího ročníku Vědecké konference. Vše začalo ve středu ráno. Velká posluchárna byla úplně plná, což částečně způsobovala přítomnost kartonových verzí lékařů a vědců ve všech možných podobách. Po úvodu děkana prof. Vladimíra Komárka a hlavního organizátora konference prof. Jana Trky převzal slovo charismatický prof. Robert Lischke se svojí přednáškou o transplantaci plic, a tím začala „40hodinová jarní party“. Co všechno jsme mohli první den zažít? Jeden z vrcholů dne bylo nepochybně již tradiční vystoupení Jaroslava Rudiše a Igora Malijevského, tentokrát navíc s Ester Kočičkovou, nazvané EKG – O Lásce a Krizi. Kromě autorského čtení obou hlavních protagonistů a písní Ester Kočičkové mohli ti odvážnější z publika ochutnat i Malijevského vlastní kulinářský výtvor „knedloust“.
Druhý den odstartoval doc. Vojtěch Melenovský, kardiolog z IKEM, se svojí přednáškou o srdečním selhání. Během čtvrtka se sice posluchárna pomalu vyprazdňovala, ale to vůbec neznamenalo, že byla konference méně zajímavá. Velký zájem vzbudila panelová diskuse o financování vědy s prof. Josefem Veselkou, přednostou Kardiologické kliniky naší fakulty, prorektorem pro vědu a výzkum UK doc. Janem Konvalinkou a prof. Štěpánem Jurajdou, ekonomem z CERGE.
Po kvalitních přednáškách odstartovala Motolská míle. I přes menší počet účastníků nebyl závod o nic méně dramatický. Všichni nakonec v lepším či horším čase doběhli do cíle a mohlo se jít pokračovat do Dr. Vojáka na závěrečný Veselý večírek, kde byly vyhlášeny nejlepší přednášky a nejpozornější posluchači konference.
Z mého pohledu byla letošní Vědecká konference velmi povedená. Jediná krizová chvíle nastala v pátek ráno, kdy jsme museli po vydařeném večírku u Dr. Vojáka vstát do školy a do práce.
Barbora Vakrmanová, studentka 4. ročníku všeobecného lékařství
Autoři fotografií: Beatrice Bížová, Lucie Galdová, Naďa Krátká, Jiří Polášek a Vlastimil Stárek